13.12.2014

How to make infantry tray

Specjalnie dla klienta przygotowałem tutorial, w którym pokaże jak przygotowuję proste, acz stylowe movement tray'e do WFB. Enjoy it!

Specially for my client I prepared a tutorial, in which I will show you how I make simple, but stylish  movements trays to WFB. Enjoy it!


Ostatnio klient poprosił mnie aby przedstawić schemat robienia tray'ów pod jego krasnoludy. Co prawda jest on bardzo podobny do tray'a którego robiłem pod Cannony, lecz jest dużo prostszy :) 

Recently my client asked me to provide design of making trays for his dwarves.  It is true that it is very similar to Cannon's tray which did, but it is much easier to do :)
Jak ktoś nie pamięta bądź nie widział to tak prezentował się poprzedni tray pod Cannony. Dobra, zacznijmy od tego co będzie nam potrzebne do stworzenia konstrukcji:

If someone doesn't remember or doesn't see it, you can tak a look on it here. Ok, so let's start from what do we need to have to construct tray:
- Przede wszystkim blaszki. Ja przygotowałem 3 sztuki (2* 10x1 oraz 1* 10x2 specjalnie pod Thunderer'ów :) )
- Następnym ważnym elementem jest fornir
- Wikol
- Coś do pisania
- Nożyk

- First of all metal plate. I prepared 3 pieces  (2* 10x1 and 1* 10x2 specially for Thunderers :) )
- Next very important piece is veneer
- Wood Glue
- Something to write
- Knife

Zaczynamy od wyrysowania i wycięcia odpowiedniego kształtu forniru. I od razu śpieszę z odpowiedzią, czemu do cholery ja używam forniru :D Ze względu na dwa ważne aspekty. Po pierwsze, wcześniejsze moje doświadczenia z tray'ami udowodniły mi jak szybko i bezproblemowo farba obciera się z pomalowanej blachy przy samym już wkładaniu i wyciąganiu modeli. Po drugie wygląda to (IMO) dużo lepiej, estetyczniej :)

We start from outline and cut out the fine shape of veneer. Why the hell i use veneer? Because of the two important aspects. Firstly, my previous experience with trays proved to me, how quickly and easily paint rub the painted sheet of metal with inserting and removing the models. Secondly, it looks like (IMO) much better, aesthetically :)

Odrysowanie kształtu
Outline the shape


Mam już przygotowane blaszki i trzy prostokąty forniru o tych samych wymiarach co blacha. Przechodzimy do następnego etapu.

I have already prepared metal plates and three rectangles of veneer of the same dimensions as the metal sheet. Go to the next step.


Staram się trochę uczyć na błędach, ale wiem, że nie zawsze to wychodzi. Tym razem pamiętałem aby zrobić coś z tym fantem. A mianowicie chodzi mi o to, że fornir przyklejony do blachy ma tendencje odklejać się. Nie przewidzimy w którym miejscu się odklei. Pomyślałem, że przed przyklejeniem forniru sprawię aby klej mocniej trzymał. W tym celu przetarłem porządnie parę razy powierzchnie blach aby wikol miał się czego lepiej trzymać.

I try to learn from my mistakes, but I know that I can't predict them. This time I remebered about one thing. Namely, venee glued to metal plate is trying to come unstuck. I thought that before gluing the veneer glue will make harder to keep. To do this I rubbed with a sandpaper several times a surface of the metal. Wood glue will better to stick.


No i kleimy. Do przyklejenia forniru używam wikolu gdyż mam kontrolę nad dokładnym dopasowaniem drewna do blachy. Co prawda mimo tego, że 'przejechałem' papierem ściernym powierzchnię, fornir w niektórych miejscach szybko puścił. Wtedy do akcji ruszył klej cyjanoakrylowy ( pow. 'kropelka') i już wszystko było wporzo :D

And we are gluing. I use wood glue to glued a venee to metal plate coz I have better control to match it. However, wood glue isn't strong enought. Sometimes we need to use 'superglue' (cyanoacrylate-adhesive glue).

Nie lubię klejenia forniru cyjanoakrylem gdyż klej ten szybko wsiąka, a z racji, że fornir jak to fornir jest cieniutki, na powierzchni drewna mogą pojawiać się plamy których za wszelką cenę chce uniknąć :D

I don't like to glue a venee with 'super glue', coz this glue soaks quickly. This process can create stains on a venee surface. 


Po wyschnięciu kleju wszystkie krawędzie przejechałem Dremelem. I znów pamiętać, aby robić to na małych obrotach bo fornir ma to do siebie, że lubi się udłupywać w postaci drzazg, a to sprawi nam pojawienie się ubytków :P

After the glue dries I used Dremel to all the edges. Again, remember to do it at low speeds because the veneer like to crackd, and it will be really hard to repare.
Czas na przygotowanie rantów mojego tray'a. Zawsze na składzie mam chociaż jedną listewkę 3mm balsy. 3mm'owa jest o tyle dobra, że wysokość zwykłej podstawki piechotnej to również 3mm i w ten sposób możemy zrównać poziomy :) 

Time to prepare the tray edges. I always have at least one plank of 3mm balsa on my workshop :) 3mm is really great, coz the high of common infantry base is 3mm too, so it's easy to offset any lower level :)

Odmierzyłem odpowiednie długości i wyciąłem równe paski. 

Measured the length and cut a appropriate the same strips.Wycięte paski odpowiednio wkleiłem tak aby utworzyły kształt litery 'u'. Oczywiście użyłem wikolu gdyż ten klej najlepiej nadaje się do balsy :) Przed wyschnięciem ustawiłem sobie przykładowe podstawki aby sprawdzić czy wszystko wchodzi gładko i nie trzeba nic szarpać i ocierać. Trzeba o tym pamiętać. Lepiej zostawić minimetr miejsca niż później mieć problemy z ustawieniem modeli.

I put the strips in shape of letter 'u'. Ofc I used wood glue coz this glue is the best to balsa. Remember to check the dimension. If your tray is to tight, you will have a problem to fit the models. So it's better make it a little bigger :)  


Następnym etapem było ścięcie jednej krawędzi. Zrobiłem to ponieważ bardziej przemawia do mnie taka forma :) Znów odpaliłem Dremela i przejechałem papierem przednie krawędzie tray'ów.

The next step was beheaded one edge. I did this because this form is more meaningful to me :) I used Dremel again :P
Malowanie
Painting


Całość pomalowałem na czarno. Następnie nałożyłem wikol na moje ranty i przysypałem piaskiem. Czemu najpierw pomalowałem, a później dokleiłem fakturę? Odpowiedź jest prosta. Po prostu zapomniałem przed pomalowaniem dokleić piasek xDxD 

I painted whole tray in black. Then I applied a wood glue on my edges and i coverd it with a sand. Why I painted first and then glued? The answer is simple. Just forgot to apply the sand before the paint xDxD


Następny etap jaki zastosowałem to utwardzenie piasku. Już pewnie o tym mówiłem nie raz, ale powtórzę. Zawszę przy tworzeniu elementów wykorzystywanych później na stołach do grania (czy to modele czy tereny) staram się mocniej zabezpieczać. I tak modele dostają dodatkową warstwę lakieru, a tereny pokrywam rozcieńczoną mieszanką wikolu i wody. Tak wyschnięta struktura jest ciężka do ruszenia :)

The next step I used what to make harder the surface of sand. Probably already told you about it not once, but I repeat it. When I creating a scenery or models which will be use in the game i try harder to secure it. I give models extra cover of varnish, and scenery gets mixture od wood glue and water. 
 
Czas na malowanie. Nie będę pisał i pokazywał jeszcze raz jakich kolorów i jak użyłem. Wszystko możecie znaleźć tutaj

Time to paint. I won't write and show once again what colors and how I used. Everything can be found here.Teraz dekoracje :D Przygotowałem sobie dwa rodzaje trawek elektrostatycznych: Field Grass i Stepee Grass Army Paintera oraz dwa typy tufftów: Jungle Tufft i Meadow Flowers również Army Paintera. Przy tym etapie przyda nam cię pinceta. 

Now decorations :D I preapared for myself two types of static grass: Field Grass and Stepee Grass from Army Painter, also two types of tuffts: Jungle Tufft and Meadow Flowers from Army Painter. At this stage the tweezer will be useful.
Randomowo nakładam wikol na powierzchnie rantu.

I randomly applied a wood glue on the edges.
Teraz za pomocą pincety nakładam Field Grass. Staram się delikatnie dociskać pincetą trawkę do kleju.

Using the tweezer I applied Field Grass. 
Nie przejmujmy się tym jeżeli prześwituje nam klej. Jak wyschnie będzie git :D Ale to nie koniec, teraz następna porcja trawki.

Don't worry, if u see white wood glue under the grass. It will be fine :D But it's not the end. Now apply next grass.

Tym razem użyjemy Stepee Grass. Przełamie to trochę kolorystykę poprzedniej trawki.

This time we use Stepee Grass. It will break the color of the previouse grass.

Po nałożeniu trawki dodamy jeszcze tuffty i koniec :) W randomowych miejscach umieściłem wcześniej oderwane z arkusza JungleTuffts oraz Meadow Flowers w dwóch kolorach.

At the end we need to add some tuffts. I placed Jungle Tuffts and Meadow Flowers in random.

I to by było na tyle. Teraz odstawić na jakąś godzinkę-półtora i cieszyć się z efektu :)

And that's it. Now you just need to wait aprox an hour to dry :) Hope u like my tuto :D


Best regards
Herrkuba

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Na pabianickiej przy 3 maja jest tartak i tam właśnie kupowałem. Kupiłem sobie od razu cały zapas więc dawno już tam nie byłem :D nie pamiętam dokładnie adresu xD

      Usuń